TAL-2 peapeegli fikseerimine

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

TAL-2 peapeegli fikseerimine

PostitusPostitas vtl » 15 Aprill 2010, 17:17

Kui Martini käest saadud tuttuue, kuid mõnda aega laos seisnud TAL-2 OTA lahti pakkisin, kostus toru põhjast kolinat ja sisemusest kukkusid välja paar papitükki. Kuna hiljuti lugesin Tõnise kirjatükki aastast 2003, kus seoses TAL-150P8-ga räägitud samast probleemist, siis oli juba ette teada, mida vaja teha.
Nimelt on peapeegli hoidja käppade vahele peegli tihendamiseks liimitud väikesed papitükid. Kasutatud liim aga on lakisarnane kõva moodustis, mis ilmselt papi seismise-niiskumise-kuivamise-järel lahti koorub.
Tagasiliimimiseks kasutasin Moment-liimi, mis jääb ka pärast kuivamist elastseks. Vist on üleliigne märkida, et vana liimi jäljed tuleks enne hoolikalt ära puhastada.
Saadud lahendus tundus pikas perspektiivis ikkagi ebakindel, seega otsustasin pärast peegli hoidikusse tagasi asetamist vahed veel täiendavalt silikooniga ära tihendada. Silikoon on elastne ning summutab transpordi käigus peegli poolt papitükkidele andavaid lööke, mis ilmselt lagunemise põhjuseks olid. Enne tihendama asumist kleepisin igaks juhuks peegli ja hoidiku küljed maalriteibiga üle, et üleliigset silikooni oleks hõlpsam eemaldada. Peegli tööpinnast oleks mõttekas teip siiski eemale hoida, sest pole teada, mida liim metaliseeringule teeb.
Ööpäeva pärast tõmbasin tööpinna poole jäävad silikoonitriibud musta markeriga üle ja keerasin toru kokku. Kes spetsiaalselt ehituspoodi läheb, võib kohe musta silikooni osta.
Kui on vaja kunagi peeglit käppade vahelt eemaldada, saab silikooniribad õhukese noaga läbi lõigata.

Mõned pildid ka:

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Küsisin viimase pildi kohta Facebookis, "mis on pildil". Vastuseks pakuti grilli, wok-panni, dzuudo poti kaant ja isetehtud kiirkeetjat meenutavat UFO-t
vtl
 
Postitusi: 175
Liitunud: 03 Aprill 2010, 01:16
Asukoht: Tallinn

Re: TAL-2 peapeegli fikseerimine

PostitusPostitas mart » 16 Aprill 2010, 21:08

Tänud, väga väärt info. Ma avastasin, et üks nö alumine papitükk oli ära kadunud. See oli ka põhjuseks, miks teleskoobist kostus kolks, kui selle otsa korra alla keerasin ja siis jälle üles. Kleepisin suure peegli keskele ka musta täpi, mille tegin tavalise kontori augurauaga. Täpp tegi kollimeerimise ääretult lihtsaks.
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron