vajaks nõu teleskoobi valikul (kolmjalg olemas)

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

vajaks nõu teleskoobi valikul (kolmjalg olemas)

PostitusPostitas elka » 29 Märts 2010, 08:53

Tere!
Sai eelmisel suvel alustuseks ostetud korralik binokkel ja kolmjalg, kuid "kahjuks" osutus astronoomiahuvi suuremaks arvatust. Sooviksin oma korralikku (kallist) kolmjalga siiski ära kasutada ja otsin sinna asetamiseks teleskoopi. Silma jäi selline Vixeni odavam toode e. mida sellest arvata või on mõni sobivam variant pakkuda. Kas seda saab üldse kolmjalale kinnitada? Paluks Teie abi.
http://www.astroshop.eu/vixen-cassegrain-telescope-c-110-1035-vmc110l-ota/p,4934?sid=8e4065a7769791586d0d71dca33729a6#tab_bar_1_select
või selline http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksutov-telescope-mc-127-1500-skymax-bd-ota/p,14981
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas lemmu » 29 Märts 2010, 10:59

Korralik motoriseeritud monteering on selle ala üks võtme elemente. Niiasama statiivipeal toruga vaatlemisest ei tule suurt midagi välja. Asjatu aja- ja närvikulu. Taevas "kihutab" lihtsalt eest ära, ennem kui silm midagi seletama hakkab.
Minu soovitus on, et parem korja raha, nagunii enne augustit suurt näha pole. Optikaga ja sellega kaasnevaga on kuldne reegel: pida kallim, seda parem.
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas elka » 29 Märts 2010, 11:05

Eks ta nii ole jah, et korjad raha, siis korjad jälle, ja jälle...
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas greeny » 29 Märts 2010, 17:23

elka, tseki okidoki.ee-d, seal keegi tartust müüb 3000 eegi eest TAL-1-hte, kui tegemist on korraliku isendiga siis on see väga hea diil kuna saad 110 mm hea reflectori ja tugeva pjedestaali koos korraliku ekvatoriaalmonteeringuga. sinna saad vajadusel ka 800 eegi eest hankida maamõõtmis-statiivi juhul kui mobiilsus on tähtis.

juhul kui sa kohe klõpsima ei taha hakata siis pole mootor vast oluline ja pealegi - alati on raha mõnusam koguda kui sul on juba MIDAGI olemas ja sa ei pea pöialt imema kuni see müstiline "piisavalt raha täis saab"

speaking of... kui palju on piisavalt raha? paar mln. et endale 50" dobson teha lasta?

pealegi vaidlen ma vastu sellele et kallim on tingimata parem, loeb hoopis vaatlusoskus ja kannatlikus. ja apertuur.
kui sa oled algaja siis on sul piisavalt mida vaadata, ei pea augustit ootama, august on lihtsalt... huvitavam.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas lemmu » 29 Märts 2010, 19:07

No ka siin ost-müük foorumis pakutakse aeg-ajalt hääd kraami. Tõsi, mõni hindab oma kola üle, aga alati on võimalus küsida-kaubelda.
See selleks.
Aga ma lähtun siiski, et parem on kohe üks ja korralik, mitte pärast pettuda. Lihtsalt ühel heal päeval avastad, et tahaks ikka paremat. Olen ise käinud selle tee läbi, minu esimene toru oli 4 tolline. Siis sain üsna varsti aru, et see on väike. Nüüd olen 8 tollistega rahule jäänud. (Jutt käib peegel torudest)
Kuigi jah, tahaks juba 11 tollist. Aga see on liiga raske kolakas juba... Teine olulune aspekt on, peab endale selgeks tegema kas ka pildistamis isu peale tuleb ühel päeval. (Ma ei mõtle Kuu plõksimist, sellega saab üks kõik mis riistapuuga hakkama) Kui ikka tulevikus näpud sügelevad astrofotograafia poole siis on ainu õige otsus omada ekv. monteeringut, soovitavalt auto-guider väljundiga.
Nett on igasugu nõuandeid täis, kui kuvari jõllitamine ära tüütab, saab headest raamatutest abi...
Jõudu valikute tegemisel!
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas elka » 29 Märts 2010, 19:36

Minu puhul oligi see viga, et ei julgenud kohe korralikku teleskoopi osta ja raiskasin raha "tühjale-tähjale." Isu on aga sedavõrd kasvanud, et nüüd tulebki hakata jupphaaval ostma ja olemasolevat statiivi kasvõi ajutiselt kasutada kuniks raha jälle koguneb. Päris raske on perele selgeks teha, miks ma tahan jälle ca 10000 ja rohkem krooni enda tarbeks kulutada. TAL-1 oleks lahendus kuid usun, et ainult ajutine. Pigem mõtlen TAL-2 peale või mõne moodsa, kerge ja küllalt võimsa teleskoobi peale nagu eeltoodud linkidel näha on.
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas greeny » 29 Märts 2010, 22:25

no kui sa mõtled et need eelpool nimetatud teleskoobid teevad TAL-1-le ära, siis sa eksid. see maksutov on muidu väga viis riistapuu (ja suurema peegliga) aga TAL-iga saad sa kaasa väga hea monteeringu. tulevikus saad sellepealt kokku hoida. vixenil aga on samasuur peegel ja tundub et suurem kesktakistus. tal-2 on muidugi hea mõte aga siis arvesta vähemalt 8000 EEK. Või mingi dobson.
teleskop-expressil on muide paremad diilid sinupoolt näidatud teleskoopidele ja igasugu küsimustele vastama on nad kah varmad niiet soovitan sealt hoopiski uurida.

aa mis statiiv sul on? õigemini mis statiivipea? kas friktsioonlukuga?
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas elka » 30 Märts 2010, 08:07

Paraku ei ole friktsioonlukuga statiivipea. TAL-1 müüja aga ei vasta telefonile.
Tänud Teile abi eest, sest andsite mõtteainet ning järjekordne emotsiooni pealt ost lükkub esialgu edasi. Uurin ja mõtlen edasi.
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas greeny » 30 Märts 2010, 11:42

ma väljendasin end valesti natuke...

friktsioonlukuga all mõtlesin hoopis seda et kas tal on videopea või tavaline hõõrdliide või hoopiski kuulpea?
palju statiiv maksis ja tootja ja mudel.
kui palju maksimaalne lubatud kaal on (see 127mm maksutov kaalub rohkem kui fotoaparaat... +okulaarid ja diagonaal)
sellele samale maksutovile pakutakse teleskop-express.de-s ka kahte plössl okulaari kaasa.
see TAL on igati hea diil aga siinsamas keegi müüs astromaster 130-et. juhul kui see on monteeringuga siis on see kah hea diil (130mm vs 110mm). ilma monteeeringu ja kolmjalata... mitte eriti.

astromasterid on muidugi bird-jones tüüpi katadioptrilised teleskoobid ja nendega on oma ports hädasid aga kui nad korralikult kollimeerida siis pidavat nad päris hästi performima. TAL-i on lihtsam kollimeerida. Enivei, sinu mõte Tal 2hest on hea aga siis peaksid sa VEELGI ROHKEM ootama (ja see on üpris vastik eriti neil pilvitutel öödel.) Kui sul on juba väike soodne teleskoop (TAL1 või siis see astromaster) siis usun et suudaksid juba niikaua raha koguda et endale näiteks 203 mm või suurem dobson hankida.
üks mõte on veel... oled sa mõelnud et ehk ehitad ise dobsoni monteeringu? siis saaksid sa seltsimees kuukulguri käest TAL-2 he mingi 4000 eegi eest? nett on jooniseid täis ja kõik materjalid on soodsalt saada. oleks VÄGA soliidne alus ja 150mm teleskoop. Vbolla annab see dobsoniehitus sulle tulevikus niipalju know-howd et saad juba ka 203mm ja enamale ise monteeringu teha.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas elka » 30 Märts 2010, 12:58

Statiiv on Benro A-258n6 (ca 2000 kr) ja pea Manfrotto 486RC2 (kuulpea ja ca 1200 kr). Raskust peaks statiiv kannatama 8 kg ja pea 6 kg. Friktsioonlukk annaks peale kasutusmugavust juurde nagu nüüd targemaks sain.
Elan väikelinnas, oma majas ja ei ole mõelnud püsivat vaatluskohta ehitada, soov oleks teinekord ikka maale kottpimedasse minna. Tänan Sind greeny pühendunud abi eest :D
elka
 
Postitusi: 21
Liitunud: 01 Juuli 2009, 21:47

Re: vajaks nõu teleskoobi valikul

PostitusPostitas greeny » 30 Märts 2010, 14:10

see on suht stabiilne seljuhul ja see peaks ilusti 127 mm maksutovi ära kandma. maksutovil on suurepärane eelis olla päevasel ajal võimas kiiker kui sa talle amici prisma hangid (pöörab asjad õigetpidi nii vertikaalselt kui horisontaalselt). sellise statiiviga ei peaks sa häbisse jääma. aga dobsoni aluse ehitamisele võiksid siiski mõelda kui sul oma maja on... võimalus raha säästa ja isetegemise mõnu nautida. pealegi on ta väga transporditav

igaljuhul, olen sellise dilemma läbi elanud seega tean millest mõtled.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist

cron