Multifunktsionaalne reisikomplekt

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 06 Veebruar 2010, 16:00

Tere,

on plaanis millalgi minna kaubikureisile euroopasse (kauemaks kui aasta, käia erinevaid astronoomiamaamärke vaatamas jne.) ja soovin samal ajal ka oma astronoomiahuvi ka jõulisemal harrastama hakata. ehk siis hankida oma esimene teleskoop. Siin ongi minu piirangud. kuna kavatsen kaubikus elada, siis ei tule kõne alla suured reflektori ja ka refraktorid on kohmakad. Kuna ruumi on vähe ja sooviks et üks asi täidaks mitut funktsiooni, siis mõtlesin et teleskoop peaks täitma ka vaatluskiikri otstarvet päeval. Antud parameetritega sobivad kõige rohkem cassegrainid.

siin on üks huvitav isend http://www.astroshop.eu/skywatcher-maks ... r_1_select

fookuskaugus 1300mm on päris söödav ja 102 mm peapeegel on kah söödav nii hinna kui ka suuruse mõttes. vidinatena on 25 mm ja 10 mm okulaarid.
juurde pean veel hankima zoom okulaari ja prisma mis pildi õigetpidi keerab (no ikka see kiikrina kasutamise otstarve). ja võibolla ka 2x barlowi.

monteeringut tal ei ole. selle tarvis kavatsen kasutada 2 teljelise peaga videostatiivi mille normaalne tööraskus on 4 kg. videopeal on õliga toimivad teljed. põhjus siis seesama multifunktsionaalsus. kui kavatse paikseks jääda siis hangin suurema teleskoobi koos ekvaatormonteeringuga või isegi GOTOga. praegu ei saa ma tarbetut kola lubada.

arusaadav et ta pole kiikrina nii kompaktne kui spetskiikrid, mobiilse vidinana kavatsen hankida kompaktse binokli.

sooviks nüüd kriitikat ja soovitusi.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 06 Veebruar 2010, 22:56

samas, kui ma ostaks omegoni super plossli 7-21 zoom APO objektiivi, siis olek see 2x barlowi lääts üsna pointless... see 10 mm objektiiv oleks niiehknii 5 mm-sena liiga võimas selle teleskoobi jaoks (260X!) ja 25 mm oleks 12,5 mm mis on juba zoom läätse poolt kaetud. seega oleks mul suurim suurendus 185x mis on selle peapeegli juures mõistlik.
küsimus oleks seega et kas omegoni toodang kannatab kriitikat ja kas zoom objektiivid üldiselt kannatavad kriitikat?

hmm, tundub et ma vist mõtlesin nats ümber. mida on mul peale hakata zoom objektiiviga? hetkel mitte halligi. 10 mm okulaar on hetkel suurim mida mul vaja läheb (tulevikus võib ju midagi ägedamat hankida, 15 mm okulaar+ 2X barlow ehk?). hetkel tasub hankida pigem 40 mm okulaar et oleks mõnusam loodust vaadelda (32X). kui suurendusest puudu jääb siis saab ju alati upgradeda hiljem.

P.S. Seltsimehed, kuhu jääb konstruktiivne kriitika?
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 08 Veebruar 2010, 13:13

No ma siis jätkan oma monoloogi. Mind tabas sihuke Terry Pratchettlik inspiratsiooniosake ja mõtlesin et miks kasutada statiivi stabiliseerimiseks nööri ja pooliku tellise trikki kui on olemas peenike tross, trossipingutid ja murukruvid. Enamus korralike tumedaid paiku asub niiehknii seal kus asfaldit pole, seega pole murukruvi kasutamine võimatu. murukruvi tuleb keerata maapinda (seda vidinat leiab ehituspoodidest) ja peenikese trossi üks ots tuleb kinnitada statiivi külge ja teine ots, kus on pinguti, tuleb panna murukruvi külge. ja siis veidi pingutada. niimoodi on statiiv üsna kindlalt maaküljes ja minu arvates parema pinge all kui poolik tellis suudab pakkuda. trossi ja pinguteid on saada igasuguses suuruses. igast hästivarustatud rauapoest saadaval.
Manused
tross.jpg
(23.21 KB) Alla laetud 1383 korda
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas meelist » 10 Veebruar 2010, 22:55

Kui kavatsed teleskoopi kiikrina kasutada, siis asi millega pead leppima on väga väike vaateväli. 25mm plössel annab 60x suurenduse aga ka ainult 52 kaare mintutit vaatevälja. Samuti peab objekt olema piisavalt kaugel et saaks terava pildi. Nii et mingi väiksema suurendusega lainurk objektiiv oleks kobe täiendus. Samuti sobiks maapealsete objektide vaatluseks rohkem 45 grad nurgaga prisma. Pisi puudus on veel et ei ole võimalik kasutada 2" vidinaid.
Aga üldiselt julge pealehakkamine on võit igal juhul.
meelist
 
Postitusi: 79
Liitunud: 06 Detsember 2006, 12:29

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 12 Veebruar 2010, 00:10

Seda ma ise mõtlesingi et esialgu peaks olema üks 40 mm okulaar, samas lugesin juba selle kitsa vaatevälja kohta. kas lainurkobjektiiv on ikka imerohi selle vastu? selles mõttes et kui objektiivi tulebki selline kitsas valgusviir siis kas lainurkokulaar suudab seda parandada. amici prisma ja 40 mm lainurkokulaar on lausa kohustuslikud ostud selle otstarbe puhul. nagu ka üks kompaktne 8 kordse suurendusega binokkel et anda üldplaani ja siis sihtida :)
selles suhtes et maksutov-cassegrainid on tuntud oma kitsa vaatevälja poolest ja 1300 mm fookuskaugus ei tee asja paremaks...
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas lemmu » 12 Veebruar 2010, 11:25

Kas sa 5 või 6 tollist SCT ei kaaluks? Kui sinna otsa veel 6,3 f focal reducer otsa keerata ja 40 mm plössliga saab üsna kompaktse ja laia vaateväljaga riistapuu...
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 12 Veebruar 2010, 11:41

focal reducer? umbes nagu barlow'i vastand? see pole paha mõte. aga lugesin kuskilt et maksutov on sct-st kiikrina parem. seljuhul oleks 127 mm maksutov mõeldav aga mitte rohkem. juhul kui see õnnestub mul OTAna soodsalt saada. hetkel on see 100 mm päris mõistliku hinnaga. ma ei hakka seda veel niipea ostma, sellepärast ongi hea kui ma kaalun kõik variandid läbi ja kui midagi tellima hakkan on mul täisselgus saadud. aga kaas focal reducer pilti ei moonuta vms?
ma ei taha midagi koos statiiviga kuna statiiv on mul olemas (kasutan seda pildistamisel) ja 5" on arvatavasti maksimaalne mis sinna otsa panna.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 12 Veebruar 2010, 22:16

mnjaa, see focal reducer on räigelt kallis võrrestes muu kolaga. alates 120 euri ja üles... samas kui ta suudab teha madalama suurenduse ja laiema vaatevälja ja on pisike siis on ta muidugi asja eest.
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas lemmu » 13 Veebruar 2010, 15:03

Nojahh, ka meil Maarjamaalt leiab asju. Minu käest saaks 1200.- eest, kui kunagi vajadus tekib...
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 14 Veebruar 2010, 10:04

kõlab nagu suurepärane diil, eks ma kunagi (kunagi, s.o selle suve jooksul pean selle asja ära tegema) ostan selle vidina ära. kui see juhtub veel alles olema ma loodan. praegu ei saa korraga palju kulutada. kahjuks.
ega sul juhuslikult mõnd 4 või 5 tollist maksutovi vedele? 5 ja 6 tolline sct tundub sul olevat :D aga leidsin veel netist infi miks maksutov maapealsetel vaatlustel sct-st parem on. kui ma ainult taevast tahaks vaadata siis oleks 6 tolline sct väga broo aga hetkel nojah...
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas lemmu » 14 Veebruar 2010, 12:32

No ühe asja leidsin ebayst, üle 300€ pole mõtet maksta... http://cgi.ebay.de/telescopio-celestron-c5_W0QQitemZ170445008096QQcmdZViewItemQQptZStrumenti_ottici?hash=item27af506ce0
Eks sa ise vaata...
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: Multifunktsionaalne reisikomplekt

PostitusPostitas greeny » 14 Veebruar 2010, 20:00

correct me if I'm wrong aga kas see celestron seal ebays pole mitte SCT? sct-d ei taha ma teatud põhjustel, mitte et see oleks halb teleskoop. aga tänan viitamast. praegu mul on enamvähem selge mida mul vaja läheb, iseasi kas mul õnnestub see odavalt kätte saada.

oftopic:
kas sellist asja on võimalik teha et paned kaks 5" MCT-d või SCD-d kõrvuti ja kasutad neid korraga mõlema silmaga? et teha vastav raam mõlema hoidmiseks ja vastavat prismad, okulaarid jne. Large Binocular Telescope töötab ju samal põhimõttel. mitte et mul oleks seda plaanis teha aga litsalt aruteluks et mida oleks vaja teha et sellist asja saada.
lõppprodukt oleks ju nagu binokkel tunduvalt võimsama suurenduse, väikese värvimoonutsega ja mõlemad silmad koguksid valgust. pluss veel see et valgust koguks see asjandus 10" - sekundaarpeegel.
kas oleks sellist asja võimalik teostada soodsalt aga mitte ebaeffektiivselt? oletades et endal on piisavalt metallitööoskusi et ntx sünkroniseeritavad rakised saaks ise näiteks alumiiniumist/terasest valmis teha?
greeny
 
Postitusi: 36
Liitunud: 06 Veebruar 2010, 15:39


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist

cron