millist valida,

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

millist valida,

PostitusPostitas Rat » 17 November 2009, 15:42

Tere, nagu eelpoolgi kõnelejad olen minagi huvitatud teleskoobi ostmisest aga mida jääb ikka väheks on teadmised mida valida, hinnaklassiks kuni 27 000.- ja kindlasti peaks peal olema go to süsteem. Endale on jäänud silma http://www.skiesunlimited.net/index.php?ProductID=5380 ja http://www.skiesunlimited.net/index.php?ProductID=844. Kui kellelgi oleks natukenegi aega seletada, et kumb neist oleks parem isend ja mida just ostul jälgida, siis oleks väga teretulnud mõne kogenuma vaatleja kommentaaridest.
Rat
 
Postitusi: 2
Liitunud: 17 November 2009, 15:34

Re: millist valida,

PostitusPostitas lemmu » 17 November 2009, 18:24

Celestroni HD oleks ikka parem. Parem pilt (flat field) monteering väga brooo, ka pildistamiseks. Ise ootan ka millal neid lõpuks müüki jõuab. Arvatavasti kevadel toon endale ära, kui neid jagub poodidesse. Anna teada, kui tellid...Neelud käivad...
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: millist valida,

PostitusPostitas Rat » 17 November 2009, 19:48

kas sellega ikka midagi taevas näeb ka :shock: ? Ma pigem investeeriks kohe natuke rohkem kui hakata 5 kuupärast uut ostma ja vanat müüma. Äkki on hoopis targematel midagi selle reahaeest soovitada, midagi mis on korralikum ja võimalusi rohkem. Ma oleks väga tänulik, kui keegi jagaks kogemusi. Tänud ette.
Rat
 
Postitusi: 2
Liitunud: 17 November 2009, 15:34

Re: millist valida,

PostitusPostitas l6hmus » 17 November 2009, 22:23

Celestron HD võiks taevas üht-teist näidata küll. 8'' on selleks päris piisav aperuur. Pluss, nagu eelpool mainiti, on tal monteering mis võimaldab taevast pildistada (selleks ka siiseehitatud field flattener ilmselt). Kuigi mõlemal isendil on ilmselt Go-To süsteem peal ja mõlemad jälgivad taevast, siis Meade monteering on selline, et ta küll hoiab tähe vaateväljas, aga pikema aja jooksul vaateväljas olevad objektid pöörlevad ümber vaatevälja tsentri, mistõttu on sellega pikemate säriaegadega pildistamine kehvapoolne, kui mitte võimatu. Celestroni monteeringu "puuduseks" on jälle see, et ta tuleb iga vaatluse jaoks (kui teda muidugi püsivalt kuhugi ei istuta) õigesti paika panna.
Muus osas suhteliselt sarnased teleskoobid (Meade-l on natuke rohkem objekte teada, aga soft on mõlemal uuendatav, nii et see vist väga ei sega). Ilmselt võid arvestada veel sellega, et tuleb mõni okulaar juurde osta. Mõlemal on neid kaasas ainult 1.

Meade suurem vend on Tartu Tähetornil ka olemas. Mõnel avalikul vaatlusel on seega Sul võimalus ehk uurida, mida see toru endast kujutab.
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: millist valida,

PostitusPostitas Taavi » 18 November 2009, 09:48

Täpsustaks l6hmuse öeldut: 14-tolline Meade LX200 kuulub tegelikult AHHAA-keskusele ja sellega tehakse väljasõite, et vaatlusõhtuid väljaspool Tartut korraldada. Aga 8-tolline LX200 on olemas Tartu Observatooriumil Tõraveres (http://www.astronoomia.ee/wordpress/wp-content/uploads/2009/10/meade_teleskoop.jpg). Seda viimast saab näha, kui Tõraveres jälle vaatlusõhtu korraldatakse ja taevas selge juhtub olema (ebatõenäoline sel aastaajal).
Taavi
 
Postitusi: 68
Liitunud: 28 August 2006, 20:45
Asukoht: Tõravere

Re: millist valida,

PostitusPostitas lemmu » 18 November 2009, 10:57

Kui pildistamisega ei hakka jändama, siis on Meade asjakohane küll. Veel üks variant on Celestroni CPC seeria skoope omada. 8 tolliga nägin mina läbi akna vaadates Saturni 5 kuud ilusti ära. (Talvel ei viitsi külmetada alati õues..) Ja arvesta, et üle 8'' diameetriga torud lähevad ikka päris raskeks.
lemmu
 
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Veebruar 2009, 22:26

Re: millist valida,

PostitusPostitas allan » 18 November 2009, 16:02

Hei. Mainitud linkidel on Ameerika hinnad. Kardan et siinsed hinnad kujunevad rohkem sinna 40tuh poole kui just ei osteta kasutatud komplekti. Antud hinnaskaalas on valiku- ja komplekteerimisvõimalusi palju ja enne ostu tegemist tasub kindlasti natuke mõtiskleda ning inglise ja venekeelseid foorumeid lugeda (cloudinights.com, starlab.ru, astronomy.ru jt). Uurida võiks ka seda mida järelturul pakutakse ka siin on aeg-ajalt midagi pakutud.
Ei taha kellegi ostu ära sõnuda, aga mina eelistaks eelpoolnimetatud SCT-dele iga hetk üht korralikku 180mm või 200mm Maksutovi, olgu esimene siis koos väljakorrektoriga või ilma. Korralik Maksutov lööb üle nii visuaalis kui fotos. Maksutove võib uurida nii lääne omasid (Orion, Skywatcher jt) aga eriti Vene omasid (LOMO, Intes, Intes-Micro jt). Vene maksutovid on hinnatud oma optika kvaliteedi poolest. Monteeringu ja tripoodi võib osta ka sõltumatult Synta, Meade, Celestron vms. Suuremat tähelepanu pöörata mehaanika kvaliteedile, mitte ainüksi goto-le. Hiljuti pakkus keegi siinses foorumis üht kasutat Synta EQ6 PRO-d mis kindlalt üle mainitud Meade ja Celestroniga kaasatulevast monteeringust. Jah ja arvestama pead ka seda et juurde vajaksid kohe 2-3 okulaari.

Jõudu valiku tegemisel.
allan
 
Postitusi: 7
Liitunud: 14 Mai 2008, 09:02


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron