Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas Risto » 25 Mai 2009, 09:41

Situatsioon selline:

Omasin mõned aastad tagasi TAL-1M motoriseeritud 110mm peegelteleskoopi. Kuna see oli suhteliselt suur ja raske ning oli suhteliselt tülikas toast välja vaatlemiseks tassida ei leidnud ta palju praktilist kasutust ning andsin ta paar aastat tagasi ära. Peale seda ei ole teleskoobiga vaatlusi teinud, kasutanud olen ainult üht vana pikksilma ja 10x50 binokklit.

Nüüd aga tekkis väike soov jälle teleskoobi järgi ja soov hakata ka astrofotograafiaga tegelema hakata. Seni ei ole apokromaatilisi teleskoope üldse kaalunud ostmisel, kuna omasin arusaamist, et need on ikka üüratult kallid riistapuud (mida ka nad on enamjaolt). Uurides aga igasugu 200mm ja suuremaid peegleid ja katadioptrikuid sattusin ka kogemata võrdlemisi odavate apokromaatide peale - nagu näiteks William Optics Megrez 72 (mis ei ole küll "päris" apokromaat). Erinevate poede (OTA) hinnad jäid umbes 400EUR kanti, mis on täiesti tasukohane. Nähes selliste tillukeste refraktorite abil tehtud fotosid jäi karp lahti ja tekkis vastav kinnisidee :)

Kuid enne ostmist sooviks mõnda sarnast isendit veidi proovida ja uurida.

Siit küsimus mida ma tegelikult esitama tulin: Kas keegi foorumilugejatest omab mõnda väiksemat apokromaati ja viitsib seda mulle mõnel selgemal ööl demoda ja kogemusi jagada? Ise asun Harjumaal, Keilas.

Tänud ette!
Risto
 
Postitusi: 20
Liitunud: 24 September 2006, 11:59

Re: Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas Tõnis » 25 Mai 2009, 12:17

Sul on tegelikult siis vaja suisa kahte asja - nii toru kui monteeringut.

Tõsi ta on, et APO refraktoritega saab teha väga häid pilte. Kui sa räägid hinnaklassist 400€, siis on tegu vast pigem ED-refraktoriga, kuid korralik ED-refraktor on samuti väga hea. William Optics on rohkem tuntud ja hinnatud nimede hulgas, küllap on too ka väga hea. Ma tean, et Raivo Heinal on WO refraktor, küll pisut (ca 2x) jämedam ja päris APO. Ehk viitsib ta siin oma toru kommenteerida.

Mina ostsin endale Stellarvue (http://www.stellarvue.com/) Nighthawk Next Generationi (80mm ED, f/7) koos eraldi pakutava FeatherTouch fokuseerijaga. Senimaani ei ole veel kohanud ühtegi asja, mille üle nuriseda. Üks Astronoomia Nädalapiltidest (http://www.astronoomia.ee/pilt/343/astronoomiapilt-7-seitse-tahte-taevasoelas/) on justnimelt selle refraktoriga tehtud. Kuigi pilti on veidi lõigatud (ca 1/3 on välja jäetud), ei olnud tähed EOS 30D sensori nurkades välja veninud ning märgatavat fookusest välja minekut ka ei paistnud (see tekib kumerast fokaaltasandist). Rääkimata siis kromaatilisest aberratsioonist. Kui kaevad Raivo Heina blogis (http://spiid.blogspot.com/) ja otsid sealt M42 pilte, siis on näha suht odava ED-refraktori(?) pilt - karmid oreoolid tähtede ümber: http://spiid.blogspot.com/2007/12/m42-suur-orioni-udukogu.html. Päris jubedaid näited leiad Internetist küll ja rohkem.

Mis puutub refraktori valikusse - investeeri nii palju raha kui jõuad ja hästi natukene rohkem. 80 ja 90 mm apertuuriga isendid on reeglina veel üpris lühikesed ning väga mugavalt transatavad. Kui sa tahad põhiliselt süvataeva objektidest pilti teha, siis on pisemad suhteliselt lühikese fookuskaugusega refraktorid selleks päris õiged vahendid. Visuaalseks vaatlemiseks (vähegi suurema suurenduse saamiseks) tuleb aga korralikud okulaarid osta. Umbes 50$ Plösslid ajavad asja ära, kuid tõenäoliselt jääb kujutise kvaliteet siis okulaarist rippuma. Barlow lääts on vist ka suhteliselt kohustuslik asi. Pildistamise jaoks on mõistlik võtta mikromeeterkruviga fokuseerija (WO oma paistab päris viisakas olema), eriti mugav, kui see oleks ka pööratav. Kui kasutad täiskaadri kaamerat (sensor mõõtudega 36x24 mm), siis võiks ka väga headel APOdel olla välja tasandajast abi - tähed muutuvad veelgi punktikujulisemateks. Planeetide pildistamine nendega on veidi piinarikas, kuid paari 5x Barlow läätse paaritamisega saab sellest kah asja.
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas janz » 25 Mai 2009, 14:18

Tere,
oman William Opticsi Megrez 72 refraktorit ja olen väga rahul. Soetasin selle kaalutlusel, et vajan portatiivset teleskoopi, mida poleks tülikas selge taeva korral hoovi (või auto pagasiruumi, kui suvilasse minek) tassida. Vaatlen vaid visuaalselt ning kasutan seetõttu suhteliselt soodsat Synta EQ3-2 monteeringut.

Kujutisega olen väga rahul. Tähtede vaatlemisel kromaatilist aberratsiooni täheldada ei õnnestu, Kuu/planeetide vaatlemisel on see vaatevälja servades aimatav. Okulaarina kasutan Tele Vue 8-24 mm zoom-okulaari (jällegi tulenevalt soovist tassida võimalikult vähe nänni kaasa) ja pilt on terav ~90% vaatevälja ulatuses.

(Mikro)fokusseerija on teleskoobil väga hea ning kogu fokusseerija konstruktsioon on torus pööratav. Plaanin lähiajal soetada William Opticsi 4mm UWAN okulaari, eks siis selgub, kuidas 72mm objektiiv 100-kordset suurendust kannatab. Igatahes seni, kuni mu suurema teleskoobi objektiiv alles lihvimist-poleerimist ootab, pakub Megrez 72 väga palju tegevust.

Küsimus Tõnisele: pikemas perspektiivis (kui tekib võimalus teleskoop statsionaarselt üles seada) plaanin suurema ED-refraktori ostu ja Stellarvue SV102ED paistab päris tugev kandidaat olema. Kas ostsid oma teleskoobi otse Stellarvuelt võin mõnelt Euroopa edasimüüjalt? Kui lombi tagant, siis kui palju tuleks transpordikuluks arvestada?
janz
 
Postitusi: 10
Liitunud: 19 Detsember 2008, 14:47

Re: Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas Tõnis » 25 Mai 2009, 17:50

Ostsin otse lombi tagant - Euroopas oli kaks edasimüüjat, üks Inglismaal ja teine Itaalias. Mõlemal oli hinnakirjas sisuliselt USA hinnanumber, kuid vääring siis vastavalt nael ja euro. Kuna ma tahtsin muid vidinaid ka osta ning SV omad tundusid päris head olema, siis ostsin otse. FedEx või UPS oleks olnud vist ca 600$, USPS oli 170$. Kaliforniast Eestisse jõudis pakk 6 päevaga ning ootas seejärel 2 nädalat tollilaos :-p Tollimaks on 4.2% (mis on võrreldes paljude teiste kaupade maksudega väga madal, vist pea kõige madalam üldse). Kokkuvõtteks sain asja odavamalt, kui oleksin saanud Inglismaalt. Võibolla toru (koos transaga jne) oleks olnud itaallaste pakutavaga võrreldes õige pisut kallim, kuid lisajuppe ei oleks ma Itaaliast saanud.

SV102ED on profimate omanike piltide põhjal tõesti väga korralik toru, kui võrrelda hinda sama apertuuriga päris-APOdega, siis küllap on kvaliteedi-hinna suhe päris hästi paigas.

Küsimus Megrezi komplekti kohta - miks sa Barlow läätse ei osta? 2x või 3x APO Barlow võiks väga hea olla, tõenäoliselt jookseb su refraktor "2 X apertuur(mm)"-reeglist kaugemale (see reegel peaks kehtima kõige hullema veel vastuvõetava lainefrondi või pinna veaga optika kohta). Mul ei ole küll erinevate torudega meeletult palju kogemusi, kuid nt. Vic Maris (Stellarvue omanik) kirjeldas ühte oma testimise sessiooni, kus ta ajas mingi ca 120-130mm avaga APO refraktori suurenduse ühel eriti heal ööl 1200x peale ning kujutis oli endiselt väga korralik (jah, tähed paistsid Airy ketastena, kuid nii nagu nad paistma peavad). Minu NightHawk näitas 180x suurendusega väga ilusat pilti. Barlow juurde tagasi - see võib ju kallim olla, kuid on IMHO palju universaalsem (eriti, kui sul on juba suumitav okulaar: 3x barlow korral saad oma okulaarist 2.66-8mm ekvivalendi, vaatekaugus seejuures ei muutu).
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas Risto » 25 Mai 2009, 18:19

Tõnis kirjutas:Sul on tegelikult siis vaja suisa kahte asja - nii toru kui monteeringut.


kui ka viewfinderit, okulaare, kaamerat ja muud pudi-padi. Aga nendest hiljem, peale seda kui olen veendunud, et APO on tulevik.

Tõsi ta on, et APO refraktoritega saab teha väga häid pilte. Kui sa räägid hinnaklassist 400€, siis on tegu vast pigem ED-refraktoriga, kuid korralik ED-refraktor on samuti väga hea. William Optics on rohkem tuntud ja hinnatud nimede hulgas, küllap on too ka väga hea.

Mis puutub refraktori valikusse - investeeri nii palju raha kui jõuad ja hästi natukene rohkem. 80 ja 90 mm apertuuriga isendid on reeglina veel üpris lühikesed ning väga mugavalt transatavad.


Ma olen teadlik, et põhimõtteliselt ei ole need "doubletid" päris APO-d, kuna nad on korrigeeritud ainult kahe värvi suhtes (lihtsustatult öeldes). Kuid see on (vähemalt teoreetiliselt esmamuljete järgi) mulle vastuvõetav ning et kindel olla, soovikski mõnest semiAPO-st oma silmaga läbi kiigata. Põhimõtteliselt oleksid ka päris APO-d mulle taskukohased, kuid ma leian, et hetkel veel mu kogemuste juures ei tasu selline investeering ära.

Kui sa tahad põhiliselt süvataeva objektidest pilti teha, siis on pisemad suhteliselt lühikese fookuskaugusega refraktorid selleks päris õiged vahendid.

Ennekõike pakubki süvataevas huvi.

Pildistamise jaoks on mõistlik võtta mikromeeterkruviga fokuseerija (WO oma paistab päris viisakas olema), eriti mugav, kui see oleks ka pööratav. Kui kasutad täiskaadri kaamerat (sensor mõõtudega 36x24 mm), siis võiks ka väga headel APOdel olla välja tasandajast abi - tähed muutuvad veelgi punktikujulisemateks. Planeetide pildistamine nendega on veidi piinarikas, kuid paari 5x Barlow läätse paaritamisega saab sellest kah asja.


Väljatasandaja vajalikkusega olen kursis ning WO enda leht soovitab ka seda kohe juurde osta.

janz kirjutas:oman William Opticsi Megrez 72 refraktorit ja olen väga rahul. Soetasin selle kaalutlusel, et vajan portatiivset teleskoopi, mida poleks tülikas selge taeva korral hoovi (või auto pagasiruumi, kui suvilasse minek) tassida. Vaatlen vaid visuaalselt ning kasutan seetõttu suhteliselt soodsat Synta EQ3-2 monteeringut.

Kujutisega olen väga rahul. Tähtede vaatlemisel kromaatilist aberratsiooni täheldada ei õnnestu, Kuu/planeetide vaatlemisel on see vaatevälja servades aimatav. Okulaarina kasutan Tele Vue 8-24 mm zoom-okulaari (jällegi tulenevalt soovist tassida võimalikult vähe nänni kaasa) ja pilt on terav ~90% vaatevälja ulatuses.

(Mikro)fokusseerija on teleskoobil väga hea ning kogu fokusseerija konstruktsioon on torus pööratav. Plaanin lähiajal soetada William Opticsi 4mm UWAN okulaari, eks siis selgub, kuidas 72mm objektiiv 100-kordset suurendust kannatab. Igatahes seni, kuni mu suurema teleskoobi objektiiv alles lihvimist-poleerimist ootab, pakub Megrez 72 väga palju tegevust.


Rõõm kuulda!
Risto
 
Postitusi: 20
Liitunud: 24 September 2006, 11:59

Re: Apokromaatilise teleskoobi ost/proovimine

PostitusPostitas janz » 30 Mai 2009, 16:49

Tõnis kirjutas:Küsimus Megrezi komplekti kohta - miks sa Barlow läätse ei osta? 2x või 3x APO Barlow võiks väga hea olla, tõenäoliselt jookseb su refraktor "2 X apertuur(mm)"-reeglist kaugemale (see reegel peaks kehtima kõige hullema veel vastuvõetava lainefrondi või pinna veaga optika kohta). Mul ei ole küll erinevate torudega meeletult palju kogemusi, kuid nt. Vic Maris (Stellarvue omanik) kirjeldas ühte oma testimise sessiooni, kus ta ajas mingi ca 120-130mm avaga APO refraktori suurenduse ühel eriti heal ööl 1200x peale ning kujutis oli endiselt väga korralik (jah, tähed paistsid Airy ketastena, kuid nii nagu nad paistma peavad). Minu NightHawk näitas 180x suurendusega väga ilusat pilti. Barlow juurde tagasi - see võib ju kallim olla, kuid on IMHO palju universaalsem (eriti, kui sul on juba suumitav okulaar: 3x barlow korral saad oma okulaarist 2.66-8mm ekvivalendi, vaatekaugus seejuures ei muutu).


Tõtt-öelda on selle zoom-okulaari vaatevälja ulatus pisut kehvapoolne. Kuigi 8 mm asendis on see juba enam-vähem hea, tahaks siiski proovida suuremat välja (eriti kuna minu monteeringul on vaid peenliikumiskruvid, mootorit pole). Iseasi muidugi, kui suureks aberratsioonivaba väli kujuneb. Rahakott ei võimalda Naglerite täiskomplekti soetada, eks siis tuleb tasapisi kompromisse teha ja 4mm UWAN on saanud päris häid hinnanguid. Barlow lääts on tulevikku silmas pidades muidugi ka mõistlik investeering.

Risto, millegipärast jätsin ennist lisamata, et Tallinna inimesena võiksin oma teleskoopi mõnel selgemal õhtul demonstreerida küll. Tõsi, Saturn hakkab õhtutaevasse ära kaduma ja süvataevaobjektidega on praeguste valgete ööde tingimustes kah kitsas.

Minu e-mail on jan [at] planet.ee.
janz
 
Postitusi: 10
Liitunud: 19 Detsember 2008, 14:47


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron