Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

PostitusPostitas woot » 28 September 2008, 20:11

Tark laps nagu ma olen, projetseerisin ma täna päikest paberile. Täitsa vahva oli, kaks plekki olid näha päikesel. Fookusesse ei saanud ainult korralikult.

Siis tahtsin ma aias olevast puust pilti teha, aga valguse laik polnud kuidagi üldse ringi kujuga. Kruttisin siis teleskoobi liigutamise kruvisid ja nii. Siis mõtlesin, et äkki oli miski kappis paigast länud, et see oleks ka päris ,,vahva''. Võtsin siis selle pisikese okulaari või mis iganes ta nimi ka eesti keeles on (eyepice inglise keeles, see, kust teleskoopi sisse vaatad, noh), eest ära ja oioi, suitsu tuli välja. Päris ära ehmatasin kohe. Vaatasin siis, et tollel pisikesel okulaaril oli kuidagi lopergune ja täpiline tekstuur ümber läätse, osaliselt ka selle peal. Küllap ta siis sai päikese käes kannatada.

Nüüd tuleb eksju uus osta, kui ma korralikku ümmargust vaadet tahan? Tegelikult näeb sealt täitsa ilusti, ainult vähe. Ma tegin tast pilti kah, katsun homme hiljemalt kuhugi üles ka saada.
woot
 
Postitusi: 24
Liitunud: 19 Detsember 2006, 14:57

Re: Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 28 September 2008, 22:39

Ehh.. tere tulemast klubisse! Päikese vaatlemisel võib selliseid õnnetusi suhteliselt lihtsalt juhtuda. Hea, et ära kõrbes ainult okulaar... :-) Üheks võimalikuks leevendavaks abinõuks on sellise okulaari kasutamine, millel läätsed on pea terve okulaari siseläbimõõdu suurused ning mis oleks üldiselt metallist korpusega. Samas on hoiatatakse ka suurema teleskoobi kasutamisel okulaari läätsede või peegelteleskoobi sekundaarpeegli võimaliku purunemise eest.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

PostitusPostitas l6hmus » 29 September 2008, 16:55

Kui sa juba vaadanud pole, siis uuri kindlasti ka minu okulaari pilti foorumis "Päikese vaatamise" teema all. Sellel pildil on ilusti näha loperguseks sulatatud objektiivi diafragma. Kuna diafragma asub objektiivi fookuses, siis ta piirab ka vaatevälja ja loperguse diafragma puhul ongi vaadeldav kujutis loperguse äärega.
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

PostitusPostitas woot » 01 Oktoober 2008, 15:09

Noh, tore, et ma ainus pole, kel juhtub. Ma sain nüüd oma pildi kah kätte: http://i100.photobucket.com/albums/m11/ ... kulaar.jpg
woot
 
Postitusi: 24
Liitunud: 19 Detsember 2006, 14:57

Re: Kaks plekki päikesel ja tossav teleskoop

PostitusPostitas woot » 02 Oktoober 2008, 17:28

Ma siin siis nüüd uurisin. Vaatasin, et üks okulaar maksab umbes 600 kr, aga terve suur komplekst 6 okulaari ja hunniku filtritega on 2000 kr. See viimane on ju loomulikult kasulikum? Ja minu 10mm pole kukil paista (kokkupanemis õppetusel oli kusjuures kah, et võta oma 20mm okulaar ja pista sinna otsa, pildil oli too hõbedane, 20mm-ne ei sobind sinnaeriti hästi (ma pärast uurisin)).

Esimesel on üks okulaar ja teisel komplekt

http://www.celestron.com/c2/category.php?CatID=36

http://www.celestron.com/c2/product.php ... ProdID=271
woot
 
Postitusi: 24
Liitunud: 19 Detsember 2006, 14:57


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist

cron