Skywatcheri teleskoobid

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas Henri90 » 22 August 2008, 22:13

Tervitused , olen taevavaatlemises veel algaja,silmadega on küll kõvasti vaadatud,kuid sooviks rohkem teada. 
 Igalpool Eesti foorumites näen juttu Tal teleskoopidest,aga sooviksin teada,et mis masin ja kui hea võiks algaja jaoks olla skywatcheri teleskoop,endale jäi huviordbiidile see http://www.astroshop.de/en/telescopes/s ... 900mm-eq-2 

Kui kellegil on aega, ootaksin mõnd nõuannet ;)

Tänud ning Selget taevast siis teile!
Henri90
 
Postitusi: 2
Liitunud: 22 August 2008, 21:50

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas Tõnis » 23 August 2008, 11:06

Teleskoop nagu teleskoop ikka. Apertuur (peegelteleskoobil peapeegli läbimõõt, sel siis 130 mm) on juba samm natuke tõsisema klassi teleskoopide suunas. Veidi tekitab minus kõhklusi üpris lühikene fookuskaugus - mida suurem on suhteline ava (e. lühem fookuskaugus), seda keerukam ning vaevanõudvam on kõrge kvaliteediga optika tootmine. Siiski on ülimalt tõenäoline, et selle teleskoobi peeglid on piisavalt kvaliteetsed ja enamus astronoomiahuvilisi ei suudaks võrdluses tippkvaliteediga optikaga mingeid erinevusi märgata.

Mis puutub veebilehel reklaamitud süvataeva objektidel paljude detailide eristamisse, siis mõnedel võib neid näha juba 80mm teleskoobiga, kuid enamikul ei piisa ka 30cm teleskoobist.

Varustus on alustamiseks enam-vähem, suurema suurenduse saamiseks (muidu on maksimaalne 180x) võiks juurde osta umbes 7mm fookuskaugusega okulaari. www.teleskoop.com veebipoes on näiteks 500 krooni eest saadaval 7mm vene päritolu okulaar mis võiks päris kvaliteetne olla. Kaasa tulevad okulaarid koos kaasa tuleva Barlow läätsega annavad täitsa hea suurenduste valiku, 7mm okulaar nii Barlow läätsega kui ilma ei dubleeri ühtegi teiste okulaaride poolt antavat suurendust.

Suhteliselt kaheldava väärtusega lisa on too 24 mm objektiiviga otsija. Sellisega näeb vaid heledamaid tähti, nõrgemate objektide leidmiseks tuleb kasutada erinevaid muid meetodeid - vaatevälja kaupa tähelt tähele liikumine või tähtede leidmine koordinaatskaalade abil.

Kindlasti tekib probleeme statiiviga, sellised alumiiniumjalad võdisevad üldjuhul täitsa koledal kombel. Võdina osaliseks ravimiseks on kõige levinum meetod kolmjala jalgade vahele mingi raskuse (nt. (pooliku)telliskivi) riputamine. Kui oskusi ise meisterdada, siis ei ole eriti keeruline statiivi alumiiniumist torud puiduga asendada. Miinuseks on sel juhul statiivi suurem kaal, plussiks aga palju väiksem värisemine.

EQ-2 on ilmselt üks lihtsamaid ekvatoriaalseid monteeringuid. Kahjuks ei ole mul olnud võimalust ühtegi sellist ise näha ja proovida. Visuaalseks vaatlemiseks piisab sellest täiesti. Küll soovitaksin juurde osta mootori, see teeb elu oluliselt mugavamaks. Kui soov taevast pika säriajaga pildistada, siis selline teleskoop võiks fotoaparaadile päris heaks aluseks olla. Kui tollel teleskoobil ei ole ka mingit fotoka torule või monteeringule kinnitamise võimalust, siis fotopoodidest saadavate pudinate ning väikese meisterdamisega ei ole kinnitusplaadi/klambri ehitamine kuigi keeruline. Läbi teleskoobi pildistamine piirdub tollel teleskoobil vast läbi okulaari Kuu ja võibolla planeetide pildistamisega. Kindlasti saab samu asju edukalt ka veebikaameraga kätte.

Kokkuvõtteks - sellise hinna eest on see algajale täitsa mõistlik teleskoop. Suurendust on just parasjagu, valguse kogumise võime on täitsa OK. Teleskoobi kaal ei ole liiga suur, et seda lihtsalt transportida. Kindlasti on sellise teleskoobiga edukal vaatlemisel suureks plussiks tähistaevaga lähemalt tutvuse tegemine - tähtkujude selgeks õppimine ja taevakoordinaatidest sotti saamine.
Tõnis
 
Postitusi: 421
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas l6hmus » 23 August 2008, 22:05

Tere!

Algajale on tegemist kindlasti korraliku teleskoobiga. Ise olen kasutanud 'kaubamajast' ostetud 60mm apertuuriga läätsteleskoopi ja olen sellega proovinud vaadelda kõike, mis võimalik. Algajale piisas sellest täiesti, kuid varsti tekkis vajadus suurema apertuuri järele. 130mm peaks selles mõttes igati rahuldav olema.

Põhimõtteliselt on igasuguse teleskoobiga vaatlemine nauditav, kui leida teleskoobi jaoks sobivad objektid.
l6hmus
 
Postitusi: 55
Liitunud: 03 September 2006, 20:35
Asukoht: Tartu

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas Henri90 » 29 August 2008, 16:35

Väga suured tänud teile selle info jagamise eest ning et keegi leidis aega seletada.  Sain teada täpselt,mida teada lootsin.
Henri90
 
Postitusi: 2
Liitunud: 22 August 2008, 21:50

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas Tanel Pähn » 26 Jaanuar 2009, 10:47

olen ka ise nüüd skywatcher sk 1141eq1 omanik jantahaks teada, mis lisavidinaid oleks vaja, et näiteks veenus üles otsida. Kaasas oli temaga eyepiece Super 10mm, siis Barlow Lens 2x, ja Super 25 Wide Angle Long Eye Relief.  Ning mis võiks olla nende hinnad? Või äkki ei peagi olema midagi võimsamat? http://www.skywatchertelescope.net/swti ... class2=104
Tanel Pähn
 

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas janz » 26 Jaanuar 2009, 22:01

Eeldusel, et teleskoop on kollimeeritud, piisab Veenuse ülesotsimiseks selgest õhtust ja kannatlikust meelest. Peale päikeseloojangut ilmub praegu ehataevasse hele taevakeha - see ongi Veenus. Vii teleskoop pool tundi enne päikeseloojangut õue jahtuma ja alates päikeseloojangust katsu Veenus silmaga üles leida. Kui oled leidnud (kindlasti leiad, teist nii heledat taevakeha selles taevaalas praegu pole), siis püüa ta teleskoobi vaatevalja püüda. Tee seda 25mm okulaariga, kuna siis on vaateväli suurem ja ülesanne sellevõrra lihtsam. Peale Veenuse ülesleidmist katsu teda vaateväljast mitte välja lasta (abiks on eelnev ekvatoriaalmonteeringu õige ülesseadmine ja peenliikumiskruvide kasutamine). Kui atmosfäär lubab, võid lühemafookuselise okulaari (ja Barlow läätsega) proovida ka suuremaid suurendusi.
janz
 
Postitusi: 10
Liitunud: 19 Detsember 2008, 14:47

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas tanel193 » 27 Jaanuar 2009, 12:11

Aga kas selline asi ka on võimalik, et tehases kokkupandud teleskoop on kollimeerimata? Ja kuidas ma seda kontrollida saan. 25 mm läätsega näitab muidu täitsa ilusti loodust, taevasse pole jõudnud veel vaadata eriti. Ja eks muidugi pean veel harjutama kah. Aga kuidas see kollimeerimine siiski käib, otsisin foorumeidpidi, aga targemaks ei saanud. teleskoop on muidu http://www.skywatchertelescope.net/swti ... class2=104
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas E » 27 Jaanuar 2009, 15:49

Mae ei tea,kas seletan nüüd päris 6igesti, aga kujutan ette,et kollimatsiooni enam-vähem paigas olekut saab kontrollida nii-

teleskoobi okulaari pesal(sealt kus sisse vaatad) on tavaliselt olemas plastikkork.Teed sinna (täpselt keskele) väikse augu sisse, kust sisse vaadata, ja vaatad läbi augu teleskoobi peapeegli märgistatud keskkohta.Too märgistatud keskpunkt peab paistma täpselt keskel. Kui ta juhtub olema tsentrist väljas, siis on abipeegel paigast ära ja vajab reguleerimist...

Seejärel, peapeegli kontrollimiseks, vaata oma silma(v6i täpsemalt korgis oleva augu,kust sisse vaatad) tagasipeegeldust peapeeglil-kas ta on täpselt keskel, ja kattub peapeeglil oleva keskpunkt-märgistusega...
E
 

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas tanel193 » 28 Jaanuar 2009, 12:31

suured tänud, proovin kohe järele ja tundub et nii üks kui teine vajavad reguleerimist...
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas tanel193 » 29 Jaanuar 2009, 11:58

aga ma ei saagi aru, et peeglil mingi märgistatud koht oleks? või peab selle ise kuidagi märkima???
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas E » 29 Jaanuar 2009, 20:29

Vot jah...siis on asi keerulisem... Muidu tavaliselt on peegli keskel väike katteta ring... Kuskil youtube-s nägin ka videot,kus 6petas toda märgistamist väikse kleepsuga...veidi keeruline tundus.
E
 

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas E » 31 Jaanuar 2009, 13:00

Ma ise usun, et sinu teleskoobil pole midagi häda. Eelmises teemas kirjeldatud nähtus,kus pilt läheb suurenduse t6stes udusemaks,on üsna normaalne nähtus... Nii et,ää tühja muretse!
E
 

Re: Skywatcheri teleskoobid

PostitusPostitas tanel193 » 09 Veebruar 2009, 10:48

Nüüd siis avastasin, et vaadates ükskõik millise okulariga, siis on selline asi, et vaadates ühe nurga all, siis on pilt peaaegu hea ja kui pead pisu liigutada, siis pilt nagu "hüppab" natuke teise koha peale. Millest see küll tulla võib?
tanel193
 
Postitusi: 45
Liitunud: 26 Jaanuar 2009, 11:41


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron