Kust leida dobsonile mootorid?

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas odok » 01 August 2022, 12:35

Tere,

Et küsimus jah selline,kuidas või kust saaks dobsonile mootorid.Astroshopist ostetud 12 tolli orion dobson monteeringul.Vaadata mõnus,kuid pilditegemiseks vajaks paigalpüsivust,lühikese säriajaga midagi saab,kuid see pole see,mida tahaks.Võimalik,kui mõne meistrimehe ja elektrooniku poole pöörduks,saaks vast nii ka.Kuid tore oleks asjatundjate nõu kuulda.
odok
 
Postitusi: 1
Liitunud: 01 August 2022, 12:33

Re: Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas Nielander » 02 September 2022, 18:47

Kardan, et Dobsoni monteeringut ümber ehitada selliseks, et sellega saaks teha pikki säriaegu, on üsna lootusetu või siis õigemini hirmkallis ettevõtmine. Isegi kui selle saaks pildistavat objekti jälgima (mis eeldab selle väga täpset joondamist ja loodimist), siis üle mõne sekundi ei saaks sellega pilti ikkagi teha, sest vaadeldav objekt hakkaks fotoka senosoril keerlema. Mõtle näiteks sellele, et kuidas Suur Vanker ja selle orientatsioon Põhjanaela ümber liikudes silmapiiri suhtes muutub. On küll olemas selliseid vidinaid, mis kaamerat samas tempos ja teisipidi keerutavad, aga kokkuvõttes läheks selle kõige peale nii palju raha ja jamamist, et odavam oleks osta juba korralik ekvatoriaalne monteering ja sinna Dobsoni teleskoobitoru külge aretada. Kuigi 12 tolline Newton kaalub ikka päris palju ja ega ilma mitme hea tuhande eurota hakkama ei saa.

Kui tõesti huvi pika säriajaga astrofotograafiaga alustada, siis soovitaks esimeseks teleskoobiks/monteeringuks midagi väiksemat, kergemat ja odavamat.

Huvi pärast küsin, et milline mudel sul on?
Nielander
 
Postitusi: 25
Liitunud: 05 Oktoober 2015, 15:20

Re: Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas Tõnis » 02 September 2022, 19:00

Tegelikult saab Dobsonist täitsa teha ekvaatorilise teleskoobi, alus tuleb lihtsalt 90 kraadi - vaatluskoha laiuskraad nurga võrra kaldu panna. Eestis on see nurk suurusjärgus 30-32 kraadi ehk ei midagi hullu.

Internetist leiab siit-sealt ka juhendeid, kuidas sellist alust teha. Otsi nt. "dobson equatorial mount" või "dobson equatorial platform". Aga siis tuleb kohe ütelda, et Dobsoni kasutamiseks tuleb sellisel juhul teha korralik polaarjoondamine nagu iga teise ekvaatorilises monteeringus teleskoobiga.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas Nielander » 02 September 2022, 19:14

Tõnis kirjutas:Tegelikult saab Dobsonist täitsa teha ekvaatorilise teleskoobi, alus tuleb lihtsalt 90 kraadi - vaatluskoha laiuskraad nurga võrra kaldu panna. Eestis on see nurk suurusjärgus 30-32 kraadi ehk ei midagi hullu.


Päris kaval kontseptsioon, aga ilmselt eeldaks see lisaks mootoritele ka olemasolevate laagrite/liugpindade (RA teljes) vahetamist. 12 tolline dobson pigistab need ilmselt nurga all oma raskusega kinni.
Nielander
 
Postitusi: 25
Liitunud: 05 Oktoober 2015, 15:20

Re: Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas Tõnis » 08 September 2022, 14:48

Eks neid Dobsoneid ole tõesti mitmesuguseid, ise arvaksin, et a'la lihtsate teflonlaagritega ei teki probleemi.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Kust leida dobsonile mootorid?

PostitusPostitas yowhatsapp » 27 Juuli 2023, 09:36

It's interesting to learn about the possibility of converting a Dobsonian telescope into an equatorial one by adjusting the base. Online resources can provide instructions on creating an equatorial mount or platform for a Dobsonian telescope. However, it's important to note that proper polar alignment, similar to other equatorial mounts, is necessary for using the Dobsonian in this mode.
yowhatsapp
 
Postitusi: 1
Liitunud: 27 Juuli 2023, 09:31


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron